TGC: Merdan Yanardağ’ın davasının izlenmesi engellendi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, gazeteci Merdan Yanardağ’ın duruşmasında muhabirlerin ve gazetecilik meslek örgütü temsilcilerinin salonlara alınmadığını aktardı. 

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Mahkeme Yanardağ’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve tahliye etti.

Yanardağ’ın duruşmasına salonun küçük olması nedeniyle az sayıda kişi katılabildi. Çok sayıda gazeteci ve avukat salona giremedi.

TGC’den konuyla ilgili açıklama yapıldı. 

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Gazetecilik suç değildir. Ancak gazeteciliği ve haberi suç gören iktidar anlayışı nedeniyle meslektaşlarımız hakkında her gün davalar açılıyor. Haksız nedenlerle gözaltılar yapılıyor. İddianameler hazırlanmadan uzun tutukluluk süreleriyle meslektaşlarımız mahkemeye çıkmadan cezalandırılıyor. Mahkemeye çıkan tutuklu gazetecilerin davalarında ise bir başka hak ihlali söz konusu. Davalar en küçük salonlara verilerek duruşma salonları önünde izdiham oluşması sağlanıyor. Adliye muhabirleri, gazetecilik meslek örgütü temsilcileri duruşma salonlarına alınmıyor. Son olarak TGC üyemiz Merdan Yanardağ’ın duruşmasında da maalesef aynı soruna tanıklık ettik. Üyemizin duruşmasının izlenmesi engellendi. Gazeteci davalarının izlenmesinin engellenmesiyle yeni bir hukuksuzluk yaratıldığına dikkat çekiyoruz. Evrensel hukuk kuralları gereği bu uygulamadan vazgeçilmesi için çağrıda bulunuyoruz.”

TIKLAYIN – Gazeteci Merdan Yanardağ’a 2 yıl 6 ay ceza verilip tahliyesine karar verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x