Adalet Bakanı Tunç Gezi’yi Terör Eylemi Olarak Nitelendirdi: “Bunun Sorumluları…”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gölbaşı Hakimevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tunç, Gezi olaylarını terör olarak nitelendirerek ‘Gezi’nin zaten tartışmasız bir terör eylemi olduğunu halkımız biliyor.’ ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gölbaşı Hakimevi’nde Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tunç’a, Gezi davası kararı ve yargının Osman Kavala kararı soruldu. 

Tunç, ‘O kişilerin suçlu olup olmadığına, yargı karar verecek. Eğer biz hukuk devletiysek buna karar verecek olan yargıdır. Yargı, Gezi’nin bir suç olduğunu, şiddet hareketi olduğunu, bütün ülkeye yaygınlaştırılmak istendiğini ve seçilmiş hükümete yönelik bir kalkışma hareketi olduğunu kabul etti’ ifadelerini kullandı.

“Gezi’nin zaten tartışmasız bir terör eylemi olduğunu halkımız biliyor.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Gezi’ye dair soruları yanıtlayarak Gezi’nin bir terör eylemi olduğunun halk tarafından bilindiğinin altını çizdi.

Tunç, Can Atalay ve Osman Kavala sorularına ise ‘Bahsedilen kişilerin o dönemdeki hareketleri gerekçede yazıyor. Neler yaptıkları, Gezi sürecindeki desteklerinin ne olduğu, arka planında nasıl hareket ettikleri delillerle ortaya çıkarılmış. Bu delilleri bir tarafa bırakıp siz yorumlar yaparsanız bu doğru olmaz.’ ifadelerini kullandı.

“Gezi davası seçimden önce değil miydi?”

Türkiye İşçi Partisi’nden Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay hakkında ise Bakan Tunç, aşağıdaki açıklamalarda bulundu;

Anayasa’nın 83. maddesi açık. Seçilen bir milletvekili yasama dokunulmazlığına sahiptir. Fakat aşağıdaki fıkraları okumazsanız yanlış bir sonuca varmış, Anayasa’yı uygulamamış olursunuz. Aşağıda ne diyor? Seçimden önce soruşturmasına başlanmak kaydıyla. Gezi Davası seçiminden önce değil miydi?

“Bunun sorumluları yargılanamayacaksa orada hukuk devletinden bahsedilemez.”

Bakan Tunç, milli güvenlik, kamu düzeni ve genel sağlığa ilişkin suçlarda dokunulmazlık bulunmadığını belirterek Anayasa’nın 14. maddesinde ilgili hususların kanunla düzenleneceğine ilişkin bir hüküm bulunduğunu belirtti.

Bakan Tunç, yaptığı açıklamalarda ‘Neticede bunun kararını verecek olan Adalet Bakanlığı olarak biz değiliz. Biz sadece Anayasa’nın mevcut hükmünü ortaya koyduk. Gezi’nin zaten tartışmasız bir terör eylemi olduğunu halkımız biliyor. Çünkü orada ölüm var, mala zarar verme var. Bir kalkışma olduğu tartışmasız.’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x