CHP’li Tanrıkulu’dan Adalet Bakanı Tunç’a Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde hak ihlalleri sorusu

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde hak ihlalleri iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a, “Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2021’den bu yana hiçbir siyasi hükümlünün şartlı tahliye hakkından yararlanmadığı doğru mudur?” diye sordu.

Tanrıkulu, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki hak ihlalleri iddiaları ile ilgili Adalet Bakanı Tunç’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Tanrıkulu, önergesinde, “Özgürlükçü Hukukçular Derneği Ankara Şubesi’nin Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve tahliye hakkı kazanmış olmasına rağmen tahliye edilmeyen hükümlülerle ilgili yayımladığı rapora dair haberler basına yansımaktadır” dedi.

Tanrıkulu, Tunç’tan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“- Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 2021’den bu yana hiçbir siyasi hükümlünün şartlı tahliye hakkından yararlanmadığı ve toplam 14 kadının cezaevlerinde kaldıkları sürenin 9 ila 15 ay arasında uzatıldığı iddiaları doğru mudur?

– Covid 19 pandemisi gerekçe gösterilerek 2020 yılında infaz mevzuatında yapılan düzenlemelerle adli hükümlülerin infaz süresinde indirim yapılırken siyasi hükümlüler bakımından hiçbir değişiklik yapılmadığı iddiaları göz önüne alındığında, bu ayrımcı ve anayasa ile uluslararası sözleşmelere aykırı olan düzenlemeler ile ilgili olarak ne tür işlemler yapılacaktır?

– Türkiye genelinde illere göre bahse konu dönemden günümüze kadar toplam kaç tutuklu ve hükümlü ‘İdare ve Gözlem Kurulu’nun olumsuz raporları sebebiyle tahliye olamamıştır?

– Olumsuz raporlama yapılırken hangi kriterler gözetilmiştir? Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun yetki alanı sadece iyi hal değerlendirmesi olmasına rağmen değerlendirmeyi şartlı salıvermeye ilişkin karar almak üzere yaptığı belirtilen raporda bu kararların hâkimlikler ve mahkemeler tarafından objektif olarak incelenmediği iddiaları doğru mudur?

– Anılan iddialar ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x