Cinsel saldırıda bulunan erkeği öldürdü: Tahliye edildi

Diyarbakır’da öldürülen Yusuf Evran’ın katil zanlısı Z.T., kendisini cinsel saldırıdan korumak için öldürdüğünü söyledi. Z.T., tahliye edildi. Diyarbakır’da annesinin evinin tuvaletinde av tüfeğiyle vurulan Yusuf Evran’ın (45) cinayet şüphelisi olarak tutuklanan ve kendisine cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle öldürdüğünü itiraf eden Z.T (44), ‘ağır tahrik indirimi’ uygulanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılıp, tahliye edildi.

Önceki duruşmada verdiği mütalaasını tekrarlayan savcı, öldürülen Evran’ın annesini kaybettiği için zor günler yaşayan Z.T.’ü “3 harfliler sana musallat olmuş” diyerek korkuttuğunu ve cinsel saldırıda bulunduğunu belirtti. Z.T.’ün olayı babası Z.T.’e anlatması sonrası Yusuf Evran’ın öldürüldüğü belirtilen mütalaada, tutuksuz yargılanan Z.T. hakkında “azmettirme” suçundan, tutuklu yargılanan Z.T. hakkında da “haksız tahrik” altında tasarlayarak, tüfekle ateş ederek öldürme suçundan ceza istendi. Savcı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında “haksız tahrik” indirimi yaparak, Z.T. hakkında 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası, Z.T. için ise “azmettirme” suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Z.T.’nin cinayeti ‘ağır tahrik’ altında işlediğine kanaat getirerek, 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, cinayeti azmettirmekle suçlanan babası Z.T.’nin mahkumiyetine ise yeterli delil bulunmaması nedeniyle beraatini kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, kararla birlikte Z.T.’nin ‘ağır tahrik indirimi’ ile tahliyesine karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x