Hamas ‘Aksa Tufanı’yla İsrail’e saldırdı; Gazze bombalandı: 250 can kaybı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli grupların bugün sabah saatlerinde ilk olarak birçok noktadan İsrail’e doğru onlarca roket attığını açıkladı. Söz konusu roketlerden bazıları, İsrail ordusuna ait ‘Demir Kubbe’ hava savunma sistemlerince imha edildi.

Ordu, İsrail’in orta kesimleri ile Tel Aviv bölgesindeki siren sistemlerinin aktif hale getirildiğini duyurdu. Ülkenin birçok bölgesinde hava saldırısını haber veren sirenle duyuldu, İsrailliler sığınaklara indi.

‘Evden çıkmayın’

Ordu, Gazze sınırı yakınlarındaki yerleşimcilerden güvenlik tehlikesi nedeniyle evlerinden çıkmamalarını istedi. İsrail medyası da Tel Aviv’in de aralarında bulunduğu birçok bölgede siren seslerinin duyulduğunu aktardı.

İsrail basınına göre atılan roketlerden bazıları Askalan (Aşkelon), Usdud (Aşdod) kentlerine isabet etti. Gazze Şeridi’ndeki Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanlığı, Gazze Şeridi’ndeki tüm okullarda ikinci bir duyuruya kadar eğitime ara verildiği duyurdu.

‘Aksa Tufanı operasyonunu başlattık’

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, İzzeddin Kassam Tugayları’nın İsrail’e yönelik başlattığı saldırıya ilişkin yüzünün görülmediği bir videoda konuştu.

‘Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü’ ifade eden Dayf, “İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail’e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık.” dedi.

Aksa Tufanı’nın ilk aşamasında İsrail yönüne 5 bin kadar roket ve havan fırlattıklarını açıklayan Dayf, İsrail ile güvenlik koordinasyonunun sona erdiğini belirtti.

Tüm Araplara çağrı

Dayf, Aksa Tufanı’nın İsrail’in düşündüğü ve beklediğinden çok daha büyük olacağını belirterek İslam ve Arap dünyasını İsrail’in işgalini silmek için birleşme, “elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı” yaptı.

Aksa Tufanı operasyonuna katılamayanlardan dayanışmayı desteklemesini talep eden Dayf, yayınladıkları talimatların ve açıklamaların takip edilmesini istedi.

Dayf, ilk aşamada İsrail’in askeri bölgeleri ve hava üstlerini hedef aldıklarını dile getirerek, İsrail yönüne roket atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Militanlar İsrail’e sızdı

İsrail ordusu, roket atışlarının ardından, Gazze Şeridi’nden silahlı bir grubun İsrail topraklarına sızdığını duyurdu. Militanlar ülkenin güneyinde güvenlik güçleriyle çatışmaya girerken, birçok İsrail askerinin esir alınarak Gazze’ye götürüldüğü belirtildi. Bölgede sivillerin öldürüldüğü de öne sürüldü.

İsrail ‘savaş’ ilan etti

Ordu, başka bir açıklamasında şunları kaydetti: “Savaş durumu alarmı ilan ediyoruz. Son 1 saat içerisinde Gazze’den İsrail’e çok büyük ölçekte roket saldırıları başladı ve teröristler birkaç farklı noktadan İsrail’e sızdı. Sınıra yakın bölgelerdeki halkımıza korunaklı bölgelere yakın durmaları talimatı veriyoruz.”

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzaladı.

İsrail ordu sözcülüğü, Hamas’ın roket fırlatma ve İsrail içine sızmayı içeren kapsamlı bir operasyon başlattığını belirterek vatandaşlarından talimatlara uymasını talep etti.

Ordu Gazze Şeridi’ne hava saldırısı da başlattı. Ordunun yazılı açıklamasında, onlarca savaş uçağının Gazze Şeridi’ndeki farklı Hamas hedeflerini vurmaya başladığı belirtildi.

İsrail ordusu, Gazze’deki Filistin İçişleri Bakanlığı’na saldırı düzenledi. Saldırı sonucu binanın büyük bölümü yıkıldı. (üstte)

İsrail Ordu Sözcülüğü, Gazze’de Hamas’a ait 17 askeri yerleşkeyi ve 4 operasyon merkezini hedef aldıklarını bildirdi.

Can kayıpları var

Filistin resmi ajansı WAFA, Gazze kentinin doğusunda 2 Filistinlinin yaşamını yitirdiği yazdı. Gazze Şeridi’nin orta kesimlerinde 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

İlerleyen saatlerde Gazze’de can kaybı arttı. Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırılar nedeniyle 198 kişinin hayatını kaybettiğini, 1610 kişinin yaralandığını bildirdi.

İsrail basını Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısının 200’e yükseldiğini bildirdi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçleriyle çatışmaları sırasında ele geçirdikleri İsrail askeri aracını Gazze’ye götürdü. Gazze Şeridi sınırına yakın bölgede bir İsrail tankı da imha edildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gazze sınırına yakın bazı bölgelerde yaşayan İsrailliler, evlerinin çevresindeki sokaklarda Filistinli silahlı grupların dolaştığını söyledi.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nin güneydoğusundaki İsrail’e ait Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı ile çevresindeki askeri noktanın ele geçirildiğini iddia etti.

İsrail Cumhurbaşkanı: Hamas İran’dan aldığı talimat ve destekle saldırı başlattı

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Hamas’ın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e karşı yürüttüğü saldırıları İran’dan aldığı emir ve destekle başlattığını söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Herzog, Hamas’ın İran’daki komutanlarından emir ve destek alarak İsrail’e karşı “sebepsiz kanlı bir saldırı” başlattığını ifade etti.

İsrail vatandaşlarına tehdidi ortadan kaldırmak için tüm önlemleri alacaklarını kaydeden Herzog, İsrail’in zorlukların üstesinden geleceğini dile getirdi.

Herzog, uluslararası topluma “Hamas ile müttefiki ve destekçisi İran’ı koşulsuz kınama” çağrısı yaptı.

İsrail: Gazze’den deniz yoluyla sızmaya çalışan 2 bot ile 2 tekne vuruldu

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi açıklarından İsrail’e sızmaya çalışan 2 bot ile 2 teknenin vurulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı: Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız

Dışişleri Bakanlığı: “(İsrail-Filistin gerilimi) Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz.

Gelişmelerin daha fazla tırmanmadan kontrol altına alınabilmesini teminen, Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız.”

Gazze’ye sağlanan elektrik kesildi

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne sağlanan elektriğin kesilmesi talimatı verdi.

Katz, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail’in Gazze Şeridi’ne sağladığı elektriğin kesilmesini öngören talimatı imzaladığını duyurdu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, bu sabah İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını duyurmuştu. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken silahlı gruplar, bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x